Začít se zdravě stravovat je ve své podstatě jednoduché. Do jídelníčku zařadíte více ovoce a zeleniny, pečivo začnete vybírat celozrnné, vynecháte smažená tučná jídla a odpustíte si odpolední zákusky ke kávě. Pokud ovšem trpíte onemocněním, které vyžaduje speciální dietu, pak je třeba si stravování na míru upravit.
U lidí trpících onemocněním diabetes mellitus je důležité, aby přijímali cukry v pravidelných nižších dávkách. Z jídelníčku by se měly nejlépe vyloučit potraviny bohaté na jednoduché cukry a místo nich vybírat raději komplexní sacharidy ve formě celozrnného pečiva, těstovin, brambor nebo rýže. Stejně jako v běžné zdravé stravě pak platí, že by měl být snížen příjem nasycených mastných kyselin obsažených v živočišných a některých rostlinných tucích (kokosovém, palmojádrovém a palmovém). Je vhodné dávat přednost potravinám, jako je libové maso a nízkotučné nebo polotučné mléčné produkty a tuky čerpat pro změnu z oříšků, semínek, avokáda a kvalitních olejů. Jídlo se doporučuje ochucovat kořením bez soli a kuchyňskou sůl používat v opravdu malém množství. Základem každého zdravého jídelníčku je také dostatečný příjem tekutin, a to především prostřednictvím čisté vody, vhodné jsou dále čaje a jiné neslazené nápoje, ve výjimečných případech i limonády vhodné pro diabetiky.
Vedle onemocnění diabetes mellitus se pak setkáváme s různými potravinovými intolerancemi nebo alergiemi. Mezi ty nejznámější patří nesnášenlivost laktózy a lepku. Při dodržování bezlepkové diety je třeba vybírat pečivo s nápisem bezlepkové (anglicky gluten free) nebo vybírat druhy z rýžové, kukuřičné, pohankové, sójové, amarantové nebo jáhlové mouky. Důležité je hlídat nejen mouku a pečivo, ale sledujte etikety všech výrobků, především různé sladkosti, omáčky, polotovary, ale i rostlinné náhrady masa nebo uzeniny mohou lepek obsahovat také.
Podobně náročné jako vyřazení lepku může být i stravování bez laktózy. Laktózová intolerance se často plete s alergií na mléčnou bílkovinu. I když laktózová intolerance není tak striktní jako alergie, přesto musíte být u bezlaktózové diety obezřetní a hlídat si složení potravin. Mezi hlavní zdroje laktózy patří mléko, smetana, pudink, v menší míře ji obsahují i jogurty, sýry, kefíry, máslo, zákysy apod. Stejně jako v případě lepku je důležité hlídat si i skrytý obsah laktózy. Ten se může objevit v pečivu, sladkostech, energetických tyčinkách, instantních pokrmech, margarínu, uzeninách nebo různých instantních koktejlech. V posledních měsících se již na pultech obchodů v četném množství objevují výrobky bez laktózy, a to jak mléko, tak i smetana, cottage atd. Ovšem neustálé hlídání svého jídelníčku může být náročné, a to nejen psychicky, ale zejména časově i finančně.
Zvažovali jste někdy možnost krabičkové diety, ale zamítli jste ji právě kvůli vašemu zdravotnímu omezení a nutnosti specifických požadavků? Zdravé stravování má v nabídce mimo běžné stravovací programy jako je Pro zdraví, Pro mámy, FIT+, Protein+, také program Bez masa, dále program Bez cukru a nově také program Lakto-. Tento program je se sníženým obsahem laktózy a obsahuje speciální mléčné výrobky. Pokud tedy trpíte intolerancí na laktózu, tento program je vhodný právě pro vás. Jídelníček je stejně pestrý a vyvážený jako u zbylých programů a splňuje potřebné nutriční parametry určené vašim cílům.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.